آموزشی

علوم دوم راهنمایی

اطلاعات جمع آوری کنید صفحه ی 70

نقش کاربراتور در اتومبیل

کار کاربراتور ، مخلوط ساختن سوخت و هوا است . به طوری که آلودگی به حد اقل برسد.

اگر در اتومبیل نسبت مقدار هوایی که با سوخت مخلوط می شوند ، مناسب نباشد ، چه اتفاقی می افتد؟

احتراق به خوبی انجام نمی شود .و انرژی به هدر می رود و باعث آلودگی محیط زیست می شود.

نتیجه مقایسه مصرف سوخت چند اتومبیل مختلف ره به ازای یک صد کیلومتر حرکت در جاده در شرایط معمولی ؟

در نوع های مختلف اتومبیل ، یکسان نیست و امروزه بیش تر حدود ۵ تا ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلو متر است.

 

+ نوشته شده در  ساعت 18:12  توسط الهه عبدالهی  | 

اطلاعات جمع آوری کنید صفحه ی 69

امروزه در یخچال ها از چه موادی استفاده می شود ؟

چون که گاز فریون، لایه ی اوزن را سوراخ می کند ، در سردخانه ها از گاز سولفور یا آمونیاک استفاده می شود.یا به جای کلر، از هیدروژن ، فلوئور،کربن (اچ - اف - سی ) را می سازند.

روش های جلوگیری از نفوز گرما به داخل یخچال :

در دور آن ، لایه ای از لاستیک دارای آننربا قرار داده اند که درز بین در و بدنه را می پوشاند.بین دیواره و سطح داخلی یخچال ، پشم شیشه و یا عایق گرمایی دیگری قرار می دهند.

روش های گرم سازی و سرد سازی انسان در هزاران سال پیش

برای گرم سازی از آتش و نور خورشید استفاده می کرده است و برای سردسازی از پوشش های مرطوب گیاهی در خانه سازی استفاده می شد . در شهر های کویری مانند یزد از بادگیر و آب انبار برای خنک شدن استفاده می کرده اند.

 

+ نوشته شده در  ساعت 18:4  توسط الهه عبدالهی  | 

بمب اتمی چگونه منفجر می شود؟

در بخشی از کپسولی که بمب تویش است لوله‌ای که «لوله توپی» نامگذاری شده وجود دارد. از این لوله اولین نوترونها بیرون می‌آیند. در بر خورد این نوترونها به هسته ها چنانکه پیشتر رفت شکافت هسته‌ای و سه عدد نوترون و مقدار متنابهی انرژی خارج می‌شود. این را رآکسیون هسته‌ای نیز می‌گویند. این رآکسیون ها در داخل بمب در مدت تقریبا یک میلیونیم ثانیه رخ می‌دهند. دلیلش روشن است. اگر فرض کنید که در درون حوض آبی جلبکی روئیده باشد و با فرض اینکه یک ماه طول بکشد که حوض پر شود و هر روز این جلبک ها دو برابر خودشان را تولید کنند.

یک روز پیش از اینکه حوض پر شود، یعنی روز 29
ام تنها نصف حوض پر است. فردای آن روز یعنی روز 30 ام تمامی‌حوض پر می‌شود. این عمل در رآکسیونهای هسته‌ای نیز صادق است. نوترون اول سه نوترون و سه نوترون جدید 9 نوترون و سپس 27 و 81 و ... و سرعت این عمل آنقدر زیاد است که انفجار اجتناب ناپذیر می‌شود. دما از 27 درجهٔ هوای هیروشیما به 100 درجه و سپس 1000، 5000، 6000 (دمای سطح خورشید) و بالاخره به چندین میلیون درجه می‌رسد که گرمائی معادل گرمای درون خورشید است.

این انرژی گرمائی بایستی هر چه زودتر خارج شود که در ابتدا به صورت اشعهٔ
X
و پس از یک لحظه آرامش تبدیل به کوهی از آتش و گرما می‌شود. این حالتی است که ما تازه قادر به مشاهدهٔ انفجار می‌شویم. نیم ثانیه بعد دما به بالاترین حد خود میرسد که سه ثانیه پس از آن خاموش می‌شود. این حرارت باعث حرکت سریع هوا شده و یک خلاء تقریبا مطلق در مرکز انفجار بوجود میآورد.

بازگشت مجدد هوا آنقدر سریع است که از هر توفانی قوی تر است و باعث ویرانی تمامی‌بنا ها، جاده ها، اتوموبیلها، پارکها و بویژه نابودی آدمیان می‌شود. در رآکتورهای هسته‌ای این راکسیونها را مهار می‌کنند. بطوری که با فرو کردن صفحه هایی که بتواند نوترونها را جذب کند (مثلا کادمیم
) در داخل محلول اورانیم و آب قرار می‌دهند تا اینکه انرژی به سرعت آزاد نشود و انفجار صورت نگیرد. در حقیقت رآکتور را کنترل می‌کنند. ولی انرژی آزاد شدهٔ لازم آب موجود در رآکتور را به جوش می‌آورد و بخار حاصل از آن از طریق لوله‌ای به توربین منتقل می‌شود و باعث چرخش توربین شده و الکتریسیته تولید می‌شود. بخار موجود در این پروسه و همچنین با عبور لوله‌های سرد از درون آن سرد شده و مجددا وارد رآکتور می‌شود
.
+ نوشته شده در  ساعت 21:59  توسط الهه عبدالهی  |